Covid-19 Kapsamında Aldığımız Tedbirler

Değerli Velilerimiz ve Öğrencilerimiz,

Bildiğiniz üzere dünyanın bazı ülkelerinde Ocak ayı, ülkemizde ise Mart ayı itibariyle Covid-19 gerçeğiyle tanıştık. Bu süreçte doğal olarak hepimiz eski alışkanlıklarımızı bırakmak zorunda kaldık ve “yeni normal” adı verilen bu döneme süratle adapte olmamız gerekti. Yaşanan bütün olumsuzluklara ve kayıplara rağmen hayat bir şekilde devam ediyor. Bu süreçte ortak bilinçle hareket edip, gerekli önlemleri alarak bu virüsün etkisini ve yayılmasını durdurabiliriz. Böylelikle hem kendimizi hem de sevdiklerimizi ve yakınlarımızı koruyabiliriz.

Erdem Yurt olarak bizler gerek T.C. Sağlık Bakanlığı gerek T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte ilgili tedbir önerilerini/uyarıları ve yönetmelikleri takip ederek, yurdumuzu gerekli tüm önlemlerin alınmış olduğu bir yaşam alanı haline getirdik.

Kafanızdaki soru işaretlerini giderebilmek ve içinizi rahatlatabilmek adına aldığımız önlemleri ve hayata geçirdiğimiz uygulamaları sizinle de şeffaf bir biçimde paylaşmak istedik.

Pandeminin seyri doğrultusunda, bağlı olduğumuz T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı tedbirleri kapsamında alınan ve/veya alınacak olan önlem ve tedbirlerde değişikliğe gidilme ihtimalinin olduğunu da hatırlatıp, sizleri aşağıda belirtmiş olduğumuz önlem ve tedbirlere uyma konusunda gerekli özen ve hassasiyeti göstermeye davet ediyoruz.

 

Temizlik & Dezenfeksiyon Uygulamalarımız

– Yurtlarımızda temizlik ürünü olarak virüse karşı etkili ancak insan sağlığına zararlı olmayan onaylı dezenfeksiyon ürünleri kullanılmaktadır.

– Yurtlarımızda oda temizliği ücrete dahil olarak haftada 1 defa yapılmaktadır; fakat öğrenci odasına başkasının girmesini istemezse bu hizmeti almayarak odasını kendisi istediği sıklıkta temizleyebilir. Aynı zamanda istedikleri zaman oda arkadaşları ile beraber temizlik yapabilirler.

– Öğrenci odalarında yastık, yorgan, çarşaf, pike, yastık kılıfı vb. ürünler hijyen koşulları çerçevesinde yurt tarafından verilmemektedir. Öğrencinin kendisi temin edecektir. Öğrenci çamaşırları öğrenci isteğine bağlı olarak çamaşırhanede çamaşırhane personelimiz tarafından makinalarda 60°C ısıda ücretli olarak yıkanmaktadır.

– Personelimizin, öğrencimizin ve misafirlerimizin kullandığı maske ve eldiven gibi tüm malzemeler yurt binası içinde belirli noktalarda bulunan maske ve eldiven atık kutusuna atılmaktadır ve uygun koşullarda imha edilmektedir.

– Öğrencilerin temizlik açısından odalarında asla çöp bırakmamaları gerekmektedir. Katlardaki çöp kutularına atıldığı taktirde personellerimiz sabah ve akşam olmak üzere çöpleri boşaltacaklardır.

– Her öğrenci, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın getirmiş olduğu kurallar gereğince maske takma (kendi maskesini sağlama ve gerekli sıklıkla değiştirme), sosyal mesafesini koruma ve kişisel hijyeninden sorumludur. Odasını temiz tutmak zorundadır. Bu sebeple odalar sıklıkla kontrol edilecektir.

– T.C. Sağlık Bakanlığı tedbirleri kapsamında yurdumuzda merkezi havalandırma sistemi ve parmak izi sistemi sadece onay verilirse kullanılacaktır. Tüm ortak alanların kapıları/pencereleri ve odaların pencereleri açılarak tüm alanlar düzenli olarak havalandırılmaktadır. Öğrencilerimizin de odalarını sıklıkla havalandırmaları gerekmektedir.

– Daha önceden yurt personelimiz tarafından teslim alınan kargolarınız pandemi önlemleri kapsamında bu süreçte teslim alınmayacaktır. Bu sebeple kargo yurda geldiğinde öğrenci kendisi teslim alacaktır. Kargo poşetleri ve kutuları odalara alınmadan kapıda açılıp çöpe atılmalıdır.

– Servis araçlarımız düzenli olarak dezenfekte edilmektedir ve havalandırılmaktadır.

Oda ve Genel Yaşam Alanlarındaki & Acil Durumdaki Uygulamalarımız

– Ortak alanlarımız T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı sertifikaya sahip kurumlarca ayda bir ULV Cihazları ile dezenfekte edilmektedir. Ayrıca kendi ekibimiz tarafından günlük dezenfektasyon işlemi yapılmaktadır.

– Yurdumuzda personel ve öğrencilerimiz için girişte personelimiz tarafından ateş ölçümü yapılmaktadır. Bu sebeple yurda her girişte ateş ölçümü yaptırınız.

–  Yurdumuzun farklı noktalarında el dezenfektanları mevcuttur.

– Öğrencilerimizin ortak alanlarda, koridorlarda ve asansörlerde maskesiz dolaşması yasaktır. Asansörlerin kullanımı ise 2 öğrenci ile sınırlandırılmıştır.

– Etüt salonumuzda masalardaki oturma düzenine uyulacak ve işaretli alanlara öğrenci oturamayacaktır. Etüt salonu personelimiz tarafından düzenli olarak havalandırılacak ve sınırlı sayıda öğrenci alınacaktır.

– Yemekhanemizde 1.öğretim ve 2. Öğretim öğrencilere uygun olarak yoğunluğu önlemek adına yemek saatleri sınırlandırılacaktır. Kayıt işlemleri bittikten sonra öğrencilerin ders programları göz önünde bulundurularak yemek yeme planı oluşturulacaktır. Yemekhanede masalardaki oturma düzeni planına uyulacaktır ve her masada en fazla 2 kişi oturabilecektir. Yemekhane personellerimiz tarafından yemekhane düzenli olarak havalandırılacaktır. Masalar her kullanımdan sonra temizlenecektir.

– Öğrencilerin yemekhaneye geldiklerinde yemekhanede bulunan lavabolarda ellerini yıkamaları ve daha sonra yemek almaları gerekmektedir.

– Yurda dışarıdan misafir kesinlikle kabul edilmeyecektir. Sadece veliler kişi sayısı şartı ile yurda alınacaktır.

– Sadece yurda giriş yapma ve oda yerleşimi için aileden bir kişi öğrencisine refakat edebilir.

– Öğrenci dışarıdan yemek siparişi verdiğinde siparişi getiren kişi/kişiler yurda alınmayacak, öğrencinin binanın dışına çıkıp siparişini kendisinin teslim alması gerekecektir.

–  Zorunlu haller dışında öğrencilerin oda değişikliğine kesinlikle izin verilmeyecektir.

– Yurt kampüsümüzde tüm ortak alanlarımızda ve odalarımızda gerekli bilgilendirme, uyarı ve yönlendirme afişleri/görselleri konulmuştur. Ortak alanlarımız, İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanımız tarafından gerekli sosyal mesafe kurallarına göre tekrar düzenlenmiştir.

– ERDEM YURT olarak olası bir Covid-19 vakasına hazırlıklı olmak adına yurdumuzda boş bırakılan bir katta izolasyon odaları ayrılmıştır. Şüpheli kişiler bu bölgede takip altına alınacak ve 14 gün boyunca karantinada kalacaktır. Personelimiz bu bölgeye giriş ve çıkışı koruyucu teçhizatıyla yapacak ve karantina süresinde öğrencinin odasından çıkmasına izin verilmeyecektir. Gerekli ihtiyacı olduğunda oda kapısına ihtiyacı bırakılabilecektir.

 

 

Personelimizle İlgili Uygulamalarımız

– Tüm personelimiz yetkili kurumlardan hijyen eğitimi almış olup yurt kampüsü içinde uyulması gereken kurallar hakkında da bilgilendirilmiştir. Maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uyarak çalışacaklardır.

– Personelimiz; ailelerinden birinde veya kendilerinde herhangi bir hastalık belirtisi görülmesi durumunda işe gelmemeleri konusunda bilgilendirilmiştir.

– Tüm çalışma alanlarımız en az 2 metrelik sosyal mesafeye uygun olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Personellerimizin maskesiz çalışmamaları gerektiği konusunda kendilerine bilgilendirme yapılmış olup gerekli takip ve hassasiyet gösterilecektir.

– Olası bir Covid-19 vakası durumunda nasıl bir karantina uygulamasının olacağı ile ilgili prosedürlerimiz hazırlanmış ve personelimiz bu konuda neler yapacağı konusunda bilgilendirilmiştir.

– Tüm ofis ve ofis malzemeleri günlük olarak dezenfekte edilmektedir.

– Tüm çalışanlarımıza periyodik aralıklarla maske ve eldiven temini sağlanmıştır.

 

Kayıt Süreciyle İlgili Uygulamalarımız

www.erdemkizyurdu.com web sitemiz üzerinden yurdumuz hakkında bilgi edinebilir ve oda fotoğraflarımızı inceleyebilirsiniz.

– Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek son gelişmeleri öğrenebilirsiniz.

– Kayıt olmak isterseniz yurda gelmenize gerek kalmadan depozito bedelini havale veya EFT yöntemi ile ödeyerek telefon veya web sitemizden (www.erdemkizyurdu.com) online ön kayıt olabilirsiniz.

– Kayıt haftasında yurda gelip kayıt olmak isterseniz de kayıt alanlarımızda gerekli tedbirler alınmış durumdadır. Pandemi önlemleri kapsamında yurdumuza öğrenci ile beraber yanında 1 kişi refakat ederek kayıt işlemi gerçekleştirilecektir. Kayıt yapılan oda düzenli olarak havalandırılacaktır.

– Gerek kayıt döneminde gerek yurda giriş döneminde yoğunluğu önlemek adına uygulamaya soktuğumuz online rezervasyon sistemi ile geleceğiniz tarih ve zaman dilimini seçip işlemlerinizi daha sağlıklı bir ortamda gerçekleştirebilirsiniz.

 

Sağlıklı günler dileriz.
Saygılarımızla…

ÖZEL ERDEM YÜKSEKÖĞRETİM KIZ ÖĞRENCİ YURDU YÖNETİMİ